Finike Tatil Rehberi

gölge

Portakalın merkezi, tarihin beşiği, sivil mimarisi, bakir kumsalların en uzunu, sıcak havası, temiz denizi, koyları, marinası, bir de içme suyu. FİNİKE.

Finike’de yaşanır mı derseniz, yaşanır hem de çok güzel yaşanır. Soba yakmadan, trafikte sıkışmadan, ciğerleri dumanla boğmadan, turfanda sıkıntısı çekmeden, denizi özlemeden, C vitamini eksikliği hissetmeden bal gibi yaşanır. Hele söyle yüksek tepelerin birinin yamacında bir de başınızı sokacak ev buldunuz mu? Portakal çiçeklerinin baş döndürücü kokularını teneffüs ederek, değmeyin keyfime gibisinden o hayata doyum olmaz.

Bir tarafınızda Kaş Kalkan, Demre bir tarafınızda Kemer, Antalya Alanya. Deniz derseniz mevsimi uzun yüz yüzebildiğin kadar yüz, marina derseniz o da var. Sırası gelince bir tekne alıp bağladınız mı? Tamam işte, sabahları balığa çıksanız, yeter de artar bile en iyisi emekli olup, gelip buralara yerleşmek. Büyük şehirler bitirecek bizi diye düşünerek girdim Finike’ye. Aklım yollarda gördüğüm irili ufaklı muhteşem koylarda kaldı. Kimisinde yol üzeri deniz banyosu yapmanızı sağlayacak küçük çaplı kabin, duş, kafeterya, şezlong, semsiye de var. Kısa bir mola ver gir çık, yola devam et. Ne yorgunluk kalır, ne stres. Çok pratik. Tüm şoför yorgunluğundan kurtulursunuz. Hayallere dalınca yolun nasıl geçtiğini anlamadan giriliyor Finike’ye.

Güzel bir ilçeye yaklaştığınızı çok önceden hissetmeye başlıyorsunuz. İlk karşılaştığınız Marina oluyor. Tesis içinde oturmayı özendiren kafeler, restoranlara yukardan bakıp ilçe merkezine geldiğiniz zaman hiç bilmeyen birinin bile kolayca anlayabileceği Finike’nin en ünlü meyvesi portakalın dikilmiş heykeli duruyor. Sağınızda alabildiğine uzanan bakir bir kumsal var.

Evler, bacalar ; Sivil mimari evler, bacalar konusunda çeşitlilik gösteriyor. Apartmanlar arasında özenle korunmuş olanların birçoğu restore edilmiş, diğerlerinde eski halleriyle yaşam sürüyor. Ev bacaları Muğla’nın ilçesi Ula ev bacalarını anımsatsa da, burada amaç süsten ziyade yoğun sağanak alan yörede, bacadan içeri yağmur girmemesi için kiremit çatılı yapılmış olması.

Yeni yapılarda ise Akdeniz’e açılan kesintisiz manzarayı görmek uğruna yamaçlarda çok katlı yapılanmanın arttığı gözleniyor. Dünya’da sayılı, Türkiye’nin en uzun kumsallarına sahip olan Finike sahillerinin kıyılarında dalgaların sahili yalamasıyla ilk metrede kahverengilik görülse de Akdeniz’in temiz ve lacivert denizi her yerden denize girme imkânı veriyor.

Ziyaretçiler upuzun uzanan deniz kokulu sahil boyunca, iyot takviyesi yaparken, vücutta ki tüm elektrikten kurtuluyor, bacak kaslarını, mide kaslarını çalıştırırken ayak tabanı için son derece sağlıklı olan kum yürüyüşleri yapıyorlar. İlçenin gerek marina silueti gün batımında, gerekse denizden Finike’ye bakışta göz okşuyor.

Arykanda ve Limrya ; Antalya’nın batısında yer alan turistik ilçe Finike yakınlarında, iki tane antik kent bulunuyor. Belki de antik kentlerin içinde Teke Yarımadasında ki konumu ile en güzel manzaraya sahip olan kentler, yazın sıcak havalarında Toros Dağlarının yeşil bir ki örtüsü içinde yüksekte bulunmanın serinliğini yaşıyor, kolay ulaşımı nedeniyle sıkça ziyaret ediliyorlar.

Arykanda ; M.Ö. III. Bin sonu II. Bin başından itibaren iskân edilmiş bir kent. Finike’nin 33 km kuzeyinde Finike-Elmalı karayolu üzerinde bulunan Arif köyünün kuzey doğusunda kalıntıları bulunuyor.

Limrya ; Limyra, Finike’nin 4 km. kuzey-doğusundaki Toçak Dağı’nın güney eteğindeki ovada kurulmuş bir liman kenti olarak kurulmuş. Günümüzde bu liman bereketli bir ovaya dönüşmüş, Limyra antik kenti de denizden 5 km. içeride kalmıştır. Likya dilindeki adı Zemu(ri) olan Limyra’nın M.Ö. 5. yüzyıldan beri var olduğu biliniyor. Asıl etkinliğini M.Ö. 6. yüzyılın ilk yarısında gösteren kenti, Likya Birliği’ni kurmak isteyen Perikles başkent olarak kullanmış.

Kâfi Baba Türbesi ; Kentin doğu yakasında Abdal Musa Müritlerinden Kâfi Baba’nın türbesi bulunuyor. 15. Yüzyılda türbenin bulunduğu yerde Bektaşi Tekkesi ve bir derviş evi kurulmuştu. Türbe ve çevresi günümüzde ziyaret ve adak yeri olarak canlılığını koruyor.

Zincirli Gök Mağara (Suluin Mağarası); 80 Metrelik giriş ağzı ile Asya Kıtasının bilinen en derin su altı mağarasına halk arasında İncirli mağarası da deniliyor. Ölümle sonuçlanan dalış sonrası, 50 yılı aşkın süredir girilemeyen gizemli mağaraya dalış yasağı getirilmiş bulunuyor.

Finikeye Nasıl Gidilir; Karayolunu tercih edenler için üç yönden de ulaşım imkânı bulunuyor. Finike’yi çevreleyen Bey Dağlarının denize inen kollarında büyük uğraşlar sonucu açılan yollar son yapılan düzenlemelerle oldukça genişletilmiş, virajlardan arındırılmış, manzaralı, seyir ve sürüş zevki yaşatıyor. İlginç delikli kayalıklar, kırmızı topraklı bölümler geçiliyor.
Kaş yönünde ilerleyenler dağ havası alıp, çam ve sedir ağaçlı güzergâhı kullanıyor, Antalya yönünde ilerleyenlere yer yer deniz manzarası eşlik ediyor. Özellikle antalya çıkışlı olup Demre saint Nikolas’ı gezmek isteyen turistlerin yoğunluğu nedeniyle otobüs trafiğinde artış yaşanıyor. Bu nedenle sürücüler çift yönlü yolun virajlarında ki karşılaşmalarda uzun araçların dönüşlerine azami dikkat göstermeleri gerekiyor. Koyların çevresinden geçerken günübirlik kullanımlı, plajlı, lokantalı dinlenme yerleri yer alıyor. Kumluca, Kemer, Antalya veya Kaş yönünde sık aralıklarla düzenli otobüs seferleri yapılıyor. Elmalı yolunu kullanacak olanları dağ manzaralı, çeşitli köylerin geçildiği asfalt yayla yolu olan hoş bir güzergâh bekliyor. Elmalı Finike otobüs seferleri yapılıyor.

Finike – Kumluca 18 km.
Finike – Elmalı 72 km.
Finike – Demre 28 km.
Finike – Ankara 547 km
Finike – İstanbul 738 km

Antalya’ya 111 km uzaklıkta bulunan Finike’ye hava yoluyla gitmek isteyenler için en yakın hava alanı Antalya da bulunuyor.

Akdeniz’de mavi yolculuğa çıkanlar için mola vermeye uygun koyları gezip Finike limanında bulunan marinada konaklama yapabilirler. Dalgakıranla çevrili liman kıyıları temiz olup, rıhtımda su yakıt, ikmali bulunuyor. Limanın ziyaretçileri, çarşı, restoran, banka şubesi, PTT, doktor, eczane, diş hekimi ihtiyaçlarını karşılayabilirler. Tekneler için tamir imkânı bulabilirler. Finike Kale arasında yol alan tekneler, Demre deresinin denizle buluştuğu yerde demirleme yapabilir, Demre’ye denizden ulaşıp Andiake antik kentini de gezebilirler. Simena Kalesi, Üçağız mevkii demirlemeye uygun, korunaklı, mola verebilecek yerler arasında sayılıyor. Bu bölgede ve Kekova turunda su altı kayalıkları ve adacıkları bilhassa dikkat gerektiriyor.

Finike’de ne yenir; Hiç şüphe yok ki narenciye cenneti Finike denince ilk akla gelen deniz havasıyla yetişen emsalsiz lezzetteki Finike Portakalı oluyor. Mersin, Adana gibi Finike de Türkiye’nin önemli portakal üreten bölgesi. Limon, mandalina, nar, zeytin, üzüm ve son yıllarda artış gösteren örtü altı sebze yetiştiriciliği denilen seracılık sayesinde hiçbir sebzenin yokluğu çekilmiyor ve önemli miktarı yurt dışına ihraç ediliyor.

Finike’de portakal kadar ünlü, birde antik kent Arykanda’dan doğan kaynak suyu bulunuyor. Gerek lezzeti, gerekse içimi, yudumlama rahatlığı ile hafif bir su olan ve bir zamanlar “Çağlar” su ismiyle satışa sunulan kaynak suyu, uzun süre ısrarlara direnmesine rağmen Çağlar su, sonunda satılarak el değiştirmiş ve günümüzde “Hayat” su etiketiyle şişelenip piyasaya sunuluyor.

10 kilometrelik kumsala, 28 km kıyı şeridine sahip Finike deniz ürünleri bakımından da zengin ve çeşitlilik gösteriyor. Finike sahilinde, liman içinde, otel restoranlarında Akdeniz balık çeşitleri sunuluyor. Elmalı yönünde ve antik kentlerin güzergâhlarını kullananlar yayla çiftliklerinde alabalık havuzlarında yetiştirilen alabalıklardan, sazan, kefal, levrek gibi akarsu ve göl balıklarından yeme imkânı buluyorlar. Çevrede yapılan günübirlik tekne turlarına katılanlara, genellikle balık veya tavuk ızgara, makarna, salata karpuzdan oluşan tekne mönüsü veriliyor.

Finike’de konaklayabileceğiniz otel, motel ve pansiyonlar; Finike ve yakın çevresi çeşitli oteller, pansiyonlar ve kamp alanları ile 2000 civarında yatak kapasitesine sahip. Her bütçeye uygun konaklama yapılabilir. Finike dışında Demre, Üçağız, Kale, Kaş alternatifler arasında bulunuyor. Yayla turizmine meraklı olanlar veya yürüyüş yapanlar Elmalı’da konaklama yapabiliyorlar.

Finike konaklama tesislerinden bazıları ;

Arikandos Hotel
Finike Otel
Hasyurt Otel
Park Limros Otel
Sedir Otel
Yaylalı Otel
Amelas Gold Hotel
Deniz Hotel
Anadolu Hotel
Engin Hotel
Canta Apart
Kılıç Apart Otel
Rota Apart Otel
Baba Motel
Ayçil Pansiyon
Baykal Pansiyon
Bilen Pansiyon
Kafkaslar Pansiyon
Lmyra Pansiyon
Okaliptüs Pansiyon
Paris Pansiyon
Portakalya Pansiyon
Sever Pansiyon
Simena Pansiyon
Soydaş Pansiyon
Şendil Pansiyon
Villa Harmoni Pansiyon
Yiğit Pansiyon
gölge

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

gölge

Benzer Yazılar

gölge

Çeşitli Yazılar

Adalar ve rüzgarlar ülkesi Ayvalığın şirin adası Cunda’ya (Ali Bey) gidiyor, ünü sadece deniz ürünü restoranlarıyla sınırlı kalmayan... 
İzmir’in Seferihisar ilçesine bağlı sahil semti Sığacık, ailece gidebileceğiniz huzurlu ve sakin bir tatil yöresi. İzmir’e yakınlığı,... 
Petro Club Abantbey Otel Petroclub Abantbey Yaylası 110.000 m2 arazi üzerinde 4 farklı tipte apartdan oluşan 61 apartevi ve 60 otel odasından oluşan... 
Assos ya da Behramkale, Çanakkale’nin Ayvacık ilçesinde. Antik dönemden bu yana üzerinde yerleşim bulunduğuna dair pek çok iz taşıyor kent.... 
gölge