Urla – Karaburun Tatil Yerleri

gölge

İsmini “Vourla” (Katırkuyruğu süpürgelik) isimli bitkiden alan Urla, çarşısıyla piknikçilerin ihtiyaçlarını karşılamak için durdukları yer olması nedeniyle iskele meydanına araçla giriş için bir süre bekleniyor.

Liman çevresi ise eski Rum evlerine gelen Yunanlı turistlerin uğrak noktalarından sayılıyor. Meydanda bulunan İskele Mahallesi tarihi kahvehanesine girip, fotoğraf çektiren turistler, sokağa ismini veren 1900 Urla doğumlu Nobel Edebiyat ödülü sahibi Yorgo Seferis Sanat Galerisini, butik otel olarak kullanılan doğduğu evi geziyorlar. Seferis’in günlüğünde sözünü ettiği diğer harap durumdaki Batis’in kahvesi ise en çok fotoğrafı çekilen bir başka tarihi yapı. Yatların ve balıkçı teknelerin bağlı olduğu limanın dış çemberi bu manzaraya karşı yemek yenecek restoranlar tarafından çevrilmiş.

Ara sokaklarda kapı ve balkon demir işçiliği ile dikkat çeken 18. yy dan kalma evler, tarihi camiler, Selçuklu kalıntıları görülebiliyor. Yapılan kazılarda İon kenti olan Klazomenai ve sualtı incelemelerinde çok değerli eser, kalıntılar ve bulgulara rastlanmış. Anadolu’da bulunan en eski zeytinyağı işliğine ait depolar ortaya çıkarılmış. Yelken yarışları, bağbozumu şenlikleri, festivaller ve gece yaşantısı ile renkli bir hayat süren Urla’nın açıklarında yer alan irili ufaklı adaların siluetinde gün batımının seyre değer.

Karaburun yolu üzerinde denize paralel devam eden yol zaman zaman yükselip aşağıda türkuaz renkli koylara yukardan bakma imkânı verirken sık sık geçilen dönemeçler, seyirlik manzaralar yolda geçen zamanın uzatıyor. Bilhassa Kaynarpınar mevkiine gelince bir çay molası vermek kaçınılmaz oluyor.

Kaynarpınar : Şirin ve küçük bir koy çevresine toplanmış yerleşim alanında, köy meydanını bekleyen 800 yıllık çınar ağacı altında oturmak dinlendirici olduğu kadar, rüzgârı ile serinletiyor. İsteyenler balıkçı barınağının dışında ki küçük kumsaldan denize giriyor, isteyenler tekne tutup denize açılıyor. Birçok koy balık çiftliği olarak kullanılırken dalgaya kapalı, sığ ve şirin koylar çadır turizmine kamp alanı olarak hizmet veriyor. Hiç şüphe yok ki Urla-Karaburun arasında en önemli yerleşimlerden birisi de Mordoğan. Günden güne gelişip yazlıkçıların akınına uğrayan Mordoğan’nın dışından geçen yol ile yalnızlığı biraz daha fazla yaşayan Karaburun’a geliniyor.
Sürekli esen oksijen ve iyot kokulu rüzgârdan daha fazla yararlanmak, denizi daha yüksekten seyretmek uğruna tepelere kadar tırmanmış, çiçekli bahçeli villalar arasından geçip yeni iskeleye iniyor ve restoran, otel, çay bahçesi gibi dinlenme imkânı veren lokallere ulaşıyorsunuz. Sakin ve huzurlu sahil bandına araçla girilmiyor. Bir üst sokağa ve boş arsalara araç bırakan ziyaretçiler, rüzgâra kendilerini teslim ederek keyifli yemekler yiyorlar. Konum itibariyle yarımadanın uç noktasına çok yakın olduğunuz için bir tür araçta kontak kapatılan tatil noktası olarak da tanımlayabileceğimiz Karaburun’da, meraklısı için 12 km lik yol sonunda mavi beyazın ahengiyle uyumlu bir yapı daha bulunuyor.
Sarpıncık Deniz Feneri: Sarpıncık fenerine gelmeden önce asfalt yol üzerinde çeşitli yerleşimler geçiliyor. Haseki, İnecik gibi köylerden sonra, bu defa fenere ismini veren Sarpıncık Köyü görülüyor.Taş evleri ile ilgi çeken köylerde yeni yapılar ve eski yapıların yenilenmiş olanları dikkat çekiyor. Denizden süzülerek gelen iyot yüklü, yosun kokulu rüzgâra çevrede bulunan kekik otlarının yoğun kokusu karışıyor. Fenerin bulunduğu buruna toprak patika yollardan yön tabelalarını takip ederek indiğiniz zaman, bir rüzgâr fırıldağı, bayrak direkleri, fener kulesi, fener evinin bulunduğu bir platform ile karşılaşıyorsunuz. Kıyı kayaların dalgaların marifetiyle ilginç şekillere büründüğü, deniz seviyesinden 97 metre yükseklikte yer alan fener kulesi, 12 metre uzunluğunda ve sistemi güneş enerjisi ile çalışıyor. Lacivert denize yüksekten bakan martı gibi duruş sergileyen fener, Çeşme Yarımadası Karaburun’un en uç noktasından gemicilere yol göstermeye devam ediyor.Rüzgârın etkisiyle iliklerinize kadar dinlenmiş, gözünüz ve ruhunuz ferahlamış olarak ayrıldığınız Karaburun-Sarpıncık’tan İzmir’e dönüş ise gidişe göre daha kolay geçiyor.
Urla- Karaburun’a nasıl gidilir; İzmir Karaburun arasında yol üzeri uğraklı düzenli minibüs seferleri yapılıyor.Özel araçla gidiyorsanız iki şerit gidiş geliş asfalt yolu veya Urla’ya kadar Çeşme otoyolunu kullanabilirsiniz. Dönemeçlerde, rampalarda, sık bitki dokusu arasında yol alırken bilhassa piknikçilerin, kamp alanlarının, küçük yerleşimlerin içinden geçerken yavaş seyir hızıyla yol almak gerekiyor.
Urla- Karaburun’da ne yenir ne içilir; Urla ve çevresinde yetişen önemli ürünler arasında enginar, bamya, üzüm, zeytin bulunuyor. Urla güveci, Urla mantısı, zeytinyağlı enginar dolması, yöresel otlarla hazırlanmış çalkama, kekik turşusu, bohça böreği, balık buğulama, kalamar tava, balıklıova un kurabiyesi, damat helvası yörenin sevilen yemekleri arasında anılıyor. Kaynarpınar yemek molası için alternatif olabilir.Karaburun sahilinde biri büyük olmak üzere çeşitli restoran ve balık yapan lokantalar hizmet veriyor. Ege balıkları çipura barbunya, levrek başta olmak üzere ızgara ve tava balık yenebiliyor. Tarla börülcesi, Ege otlarıyla yapılmış salatalar, közde patlıcan, semizotu salatası ve yoğurtlu mezelerle ekonomik bir sofra donatabilirsiniz. Sahil boyunca dizilen deniz kabukları döşenmiş, üzeri cam kaplı dekorlu masalar veya şemsiyeler altında açık hava lokantaları, kapalı salonlar seçimler arasında.
Urla-Karaburun’da konaklayabileceğiniz otel, motel ve pansiyonlar; Urla başta olmak üzere, Çeşmealtı, tatil köyleri, kamp alanları, motel, butik otel türü çok sayıda konaklama veren tesis bulunuyor.
Hotel Yorgo Seferis Tel no: 0(232) 752 04 14
Özkan Otel Tel no: 0(232)755 20 56
Yü-Tur Pansiyon Tel no: 0(232) 755 22 16
Keyfim Otel Tel no: 0(232) 731 31 61
Apart Otel Number One restoran-cafe-bar-disko Tel no: 0(232) 731 40 87
Ergin Pansiyon Tel no.0(232) 731 30 78
gölge

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

gölge

Benzer Yazılar

gölge

Çeşitli Yazılar

Kırmızı renkli kumsalı dillere destan körfezi ile Hisarönü…İki asır önce kadın hastalıklarının tedavi merkezi Hisarönü, günümüzde... 
Yemyeşil ormanları, iki kıyısından geçen dereleri, Karadeniz’i, lezzetli balıklarıyla Ağva keyifli ve huzurlu bir hafta sonu için ideal... 
Resort Dedeman Club Belköy Holiday Village Bölge: Antalya, Kemer, Beldibi Konum: Özel Plaj, Sahilde Adres: BELDİBİ 2 MEVKİİ KEMER/ANTALYA Telefon:... 
Dalyan, tektonik kökenli ve yaklaşık 55 km2′lik alana sahip Köyceğiz Gölü ile bu Göl’ü denize bağlayan 10 km uzunluğundaki kanal,... 
gölge